Taxe anuale FRGo si EGF/IGF

Mirel
Rang: 6 dan

Taxe anuale FRGo si EGF/IGF

Postby Mirel » Thu Feb 12, 2015 9:45 am

Reamintesc cuantumul taxelor anuale:
- 10 lei taxa de viza anuala pentru copii, elevi si studenti
- 30 lei taxa de viza anuala pentru celelate categorii
- 100 lei taxa anuala de club

Va rog sa platiti aceste taxe fie atunci cand participati la un concurs organizat de FRGo, fie prin transfer bancar in contul:

Banca Comerciala Româna
Sucursala Bucuresti Lipscani
Cont Lei, IBAN: RO45RNCB0090000558900001
Beneficiar: Federatia Româna de GO
Calea Piscului 10
Sector 4, Bucuresti
Cod fiscal: 4203580

Taxele anuale platite de FRGo catre IGF si EGf sunt: 300 euro catre IGF si 200 euro catre EGF.

Mirel

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: Taxe anuale FRGo si EGF/IGF

Postby Dan.A » Thu Feb 12, 2015 1:28 pm

Am o scurta intrebare ca platitor de taxe. N-am stiut niciodata din ce fonduri se platesc taxele catre IGF si EGF, care din cate inteleg se calculeaza functie de numarul de jucatori activi + alte mici criterii). Caz ca nu vin de la minister ci din taxele platite de noi ar fi dragutz ca si cei ce sunt activi (inafara concursurilor federatiei) sa contribuie cu ceva.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Mirel

Postby Mirel » Thu Feb 12, 2015 5:22 pm

Taxele catre EGF si IGF se platesc doar din fondurile proprii, nu din banii primiti de la MTS.

dr.Toma
Rang: 3d

Postby dr.Toma » Thu Feb 12, 2015 7:09 pm

Din cate stiu, din fondurile de la minister NU se pot plati taxele catre federatiile internationale la care FRGO este afiliata. Si nu cred ca asta s-a schimbat intre timp. Deci, chiar este necesar ca TOTI jucatorii legitimati sa-si achite taxa anuala si ar fi bine ca si cluburile sa legitimeze in cat mai mare masura jucatorii activi. Deja este februarie...

Ca sa nu apara idei, va informez ca eu chiar am platit taxa pe anul asta, la campionatul de veterani :-)

Mirel

Postby Mirel » Thu Feb 12, 2015 8:34 pm

Exact asta am zis si eu, Tomita :)

viorel.arsinoaia
Rang: 2 dan

Postby viorel.arsinoaia » Fri Feb 13, 2015 11:58 am

Prin lege, Federatiile sunt cele care tin evidenta legitimarilor, adica a dreptului de joc pentru un club sau altul. Poate la sporturile individuale foloseste doar pentru palmarese insa la cele de echipa este o chestiune foarte importanta - de ex. care fotbalist are drept de joc pentru care echipa.
Pentru a putea plati oameni care sa se ocupe cu aceasta evidenta (inregistrari contracte, transferuri, etc.) se percepe "taxa de viza anuala".

Cotizatile catre organisme la care este "asociata" federatia (afiliere este un termen din trecut care are se potriveste cu situatia din alte vremuri) ar trebui platite din "cotizatiile anuale ale cluburilor". Daca insa acestea sunt insuficiente si, mai mult, in cotizatia catre EGF o fi inclusa si taxa EGD. atunci cred ca ar putea fi luata in calcul una dintre propunerile lui Marius privind "taxa de omologare concurs"..
Aceasta este o taxa normala pe care o practica mai multe federatii. La sah taxa e de 2 lei / jucator, minim 70 lei per concurs pentru omologarea nationala si ceva mai mare pentru omologare FIDE. Astia sunt efectiv bani folositi pentru plata oamenilor care se ocupa de CIV si ELO.
Lista lor de taxe pe care o gasiti aici http://www.frsah.ro/index.php?action=page_display&PageID=28 se aproba in fiecare an de catre adunarea generala.

Nu stiu daca 5 lei/ jucator o fi mult ... pentru turneele de clasa B si C ar putea fi perceputi mai putini (de ex. 3 lei respectiv 2 lei) ... dar daca facem o socoteala, la nivelul anului 2013, cu 91 de turnee inmultit cu 17 jucatori per turneu inmultit cu 3 lei in medie per jucator se obtine suma de 4.641 lei. Chiar daca scazi turneele organizate direct de catre FRGo, unde cei legitimati ar putea fi scutiti de taxa asta si tot ar ramane o suma deloc de neglijat.

Cu alte cuvinte, sume mai mici adunate de la mai multi ar putea da rezultate mai bune.

Andi Bogaciev
Rang:

Postby Andi Bogaciev » Thu Apr 16, 2015 1:27 pm

Salut
exista vreun loc pe site-ul FRGO (sau undeva...) unde apare lista cu plata la zi a jucatorilor/ cluburilor? Asta pentru ca eu mi-am platit taxa prin virament bancar, si poate nu a observat nimeni... :)

thx, Andi

Nikaeu
Rang: 5kyu

Postby Nikaeu » Tue Apr 21, 2015 3:15 pm

Salut,

Din pacate si eu sunt in aceasi situatie, am achitat taxa dar nu gasesc nicaieri o lista, iar secretarul nu raspunde, se pare, la e-mail.

Nichita Fedul

dr.Toma
Rang: 3d

Postby dr.Toma » Tue Mar 06, 2018 7:34 pm

Pun si aici link-ul de la tabelul cu taxele platite la FRGO pana la data actuala. Daca mai apar completari, incercam sa le evidentiem in tabel in timp cat mai scurt. Rog arbitrii de la concursurile viitoare sa verifice in tabel datele, sa COMPLETEZE datele lipsa si sa introduca jucatorii nou aparuti. Multumesc (sper...)

UItati link-ul:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =266060873

Dan.A
Rang: 3Kyu

Postby Dan.A » Tue Dec 11, 2018 11:39 am

Iar o scurta intrebare.

Mai este valabil contul bancar dupa siteul FRGO. Ma intereseaza in special pentru anul urmator cand o sa trebuiasc iar sa se plateasca taxele catre federatie.

Si caz ca s-a schimbat sau se va schimba sper sa fie postat in timp util.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Return to “Activitatea FRGo”