Sai

Dan.A
Rang: 3Kyu

Sai

Postby Dan.A » Fri Nov 01, 2019 5:29 pm

Un nou proiect a aparut pe piata.

Sai (Sensible Artificial Intelligence) nu este un proiect nou dar e prima data cand ia drumul 19x19.

- S-au facut experimente pe 7x7 si 9x9 si s-a ajuns la un rezultat satisfacator.

- Proiectul foloseste Komi dinamic spre deosebire de LeelaZero care inca merge pe Komi de 7.5

- Alta deosebire este ca, spre deosebire de LeelaZero (care foloseste formula AlphaGo Zero) , Sai a adoptat cu mici modificari formula folosita de AlphaZero (adica fara Gating).

Detalii suplimentare despre "pipeline" (nu am gasit un echivalent bun in romana) puteti gasi la acest link: https://github.com/sai-dev/sai/wiki/Progress

- Pentru cine vrea sa contribuie poate sa o faca la acest link: http://sai.unich.it/ (siteul este o copie dupa modelul LeelaZero)

- Spre deosebire de LeelaZero este devoie de inregistrare. Probabil fiind un proiect cu resurse limitate se vor clienti care pot fi identificati mai usor in caz de erori.

Date suplimentare:

- Autorii nu vor si nu cred ca proiectul va ajunge la nivelul LeelaZero dar sunt optimisti ca va ajunge la nivel Pro in cateva luni.

- Scopul proiectului este de a avea un program cu Komi variabil care sa joace "la maxim" si cand e in fata si cand e in spate la puncte.

Ultima versiune testata de mine este networkul 45.

- Deja a depasit GnuGo3.8 (aproximativ 7kyu)

- Teste facute de mine cu Leela 11 (asta stie sa joace la handicap mai mare de 3): Sai-45 e cam la 6h de Leela 11 cu 100playouts.

Am jucat si eu o partida la paritate pe care am castigat-o si am observat urmatoarele:

- Joaca foarte ciudat la inceput , preferand punctele 8x4 sau in jurul lor.

- Nu joaca nici o forma de colt cunoscuta.

* Probabil asta e efectul Komiului variabil. Chiar sunt curios cand ajunge mai tare si poate joaca mai normal daca difera la joc in functie de Komi.

Pentru cine vrea sa testeze se poate descarca de la acest link: https://github.com/sai-dev/sai/releases/
- Parametri sunt aceeasi ca la LeelaZero.

P.S. Voi urmari in continuare progresul si cum apare ceva nou voi posta aici.

"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Dan.A

Re: Sai

Postby Dan.A » Sun Nov 24, 2019 4:25 pm

Mic Update:

Versiunea testata de mine este networkul 115 promovat pe data de 2019-11-23

- Dupa aproape o luna Sai a ajuns la 2 pietre de Leela 11 (20k playouts)

- Inca are mutari ciudate la inceput dar se redreseaza repede.

- Inca stie sa joace si dand handicap. Am incercat cu 7-8H cu GnuGo si se descurca destul de bine.

- Inca are probleme cu scara , dar am inteles ca dupa ce ajunge la nivel de pro vor folosi un patch de scara. Momentan nu vor sa influenteze antrenamentul.

Dan.A

Re: Sai

Postby Dan.A » Mon Dec 09, 2019 3:55 pm

Mic Update:

- S-a trecut la network de 9x196. Cam cu 35-40% mai incet fata de precedentul.

- A inceput sa joace la paritate cu leela 11 si am auzit ca raporteaza victorii si la Zen.

- In sfarsit a inceput sa joace mai normal deschiderile.

- Inca joaca bine la handicap mare. Sunt curios daca o sa urmeze drumul celorlalte si o sa inceapa sa scada taria la Handicap odata cu cresterea in rang, sau Komi-ul variabil va face diferenta.

- Inca are probleme cu scara.

Return to “GO-ul si IT-ul/AI-ul”