ELF Open Go vs LeelaZero

Dan.A
Rang: 3Kyu

ELF Open Go vs LeelaZero

Postby Dan.A » Thu May 03, 2018 1:47 pm

Odata cu publicarea rezultatelor robotului ELF de la Facebook (care se pare ca e cu cateva sute de elo peste LZ) si transformarea lui in open-source exista o dezbatere despre viitorul lui LeelaZero.

It seems more wise to spend that time trying to make a conversion for the network weights and work from there. Additionally, the weights are probably strong enough that they are superhuman even on modest hardware, so maybe further hammering on 7.5 @ 19x19 is not the best use of resources.

- Se pare ca LZ ar avea nevoie de inca , cateva luni de zile sa ajunga la acelasi nivel , la nivelul actual de progres.

- O parte din contributori sunt ingrijorati ca, daca s-ar face o pauza , s-ar pierde contribuitori.

In alta ordine de idei LZ a inceput un fel de jubango , cu Haylee . Cica s-ar juca un meci pe saptamana. Un fel de... deoarece sunt 8 jocuri in loc de 10. LZ a castigat primul meci.

- Sper sa nu se intrerupa din cauza noilor descoperiri, deoarece partidele sunt si comentate de Haylee pe canalul ei.

"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Dan.A
Rang: 3Kyu

ELF devine Open Source

Postby Dan.A » Thu May 03, 2018 1:54 pm

ELF a fost antrenat 2 saptamani cu 2000 GPU si a ajuns destul de puternic. Se pare cam cu cateva sute de elo peste LeelaZero (castigand 200\200 meciuri)

Detalii suplimentare la acest link: https://research.fb.com/facebook-open-s ... lf-opengo/

Robotii cu nume de presedinti americani de pe serverul de roboti http://www.yss-aya.com/cgos/19x19/standings.html sunt toti versiuni ale lui ELF

Inca nu cred ca exista o versiune pentru Windows.

P.S. Caz ca apar noutati voi reveni.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Admin
Site Admin
Rang: 1d

ELF Open Go

Postby Admin » Thu May 03, 2018 3:51 pm

Din ce in ce mai interesant!!
Network-ul lor e 224x20. Cu 50% mai mare decat modelul LeelaZero. Se pare ca au preferat sa aiba mai multe layere decat filtre.
Oare au fost "fortati" sa faca release-ul asta de problemele de imagine din ultimul timp? In cazul asta ne-am putea considera norocosi :)
Iulian Lungu

MihaiL
Rang: 2d

Re: ELF Open Go

Postby MihaiL » Thu May 03, 2018 8:17 pm

Pana nu fac si ei un release de "oameni" (pentru Windows) sa fie sanatosi...
Nu sta nimeni sa scrie instructiuni in consola, Pythoni si alte reptile... :D

Oricum Leela Zero + Lizzie sunt departe ca dezvoltare/facilitati oferite. Taria nu e totul. Am incercat sa-i explic asta si lui GCP apropo de foarte marea (imho) limitare = KOMI fix de 7.5 si de faptul ca noi oamenii nu mai acutam un AI tare care sa ne bata. Avem deja destule. Un teacher bun da...in termeni cat mai umani.
N-am avut succes :(

Return to “GO-ul si IT-ul/AI-ul”