Unealta de invatat deschideri AlphaGo Teach

Dan.A
Rang: 3Kyu

Unealta de invatat deschideri AlphaGo Teach

Postby Dan.A » Mon Dec 11, 2017 7:15 pm

DeepMind au dat drumul la unealta de studiu.

Mai multe detalii puteti gasi la acest link: https://alphagoteach.deepmind.com/

- Ironic nu-mi merge in Google Chrome dar merge perfect in browserul de windows 10. Chiar si browserul Safari (Ipad) merge.

- Practic este o baza de date de 6000 de deschideri populare folosind date din 250k partide de oameni si 75 partide AlphaGo vs Om.

- Formatul e dragut format din cerculetze pline cu mutarile pe care le-ar putea juca omul si cu creculet intrerupt pentru mutarile preferate de AlphaGo. Iar in cerculete este rata de castig din avaluarea AlphaGo pentru fiecare mutare.

- Chiar sunt curios cum va modifica aceasta unealta modul in care se vor gandi deschiderile de acu incolo.

- Am explorat cateva variante si nici una nu trece de 27-30 de mutari.

Edit: Pentru a nu exista confuzie (eu cel putin m-am pacalit pentru ca nu am citit in continuare) Procentele sunt pentru negru. Deci cand joaca negru mutarea mai buna e la procentul mai mare iar cand joaca alb mutarea mai buna e la procentul mai mic.

"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Re: Unealta de invatat deschideri AlphaGo Teach

Postby Admin » Mon Dec 11, 2017 10:22 pm

Foarte interesant tool-ul. Cred ca multi asteptau cu sufletul la gura asa ceva. Sunt curios ce o sa spuna Michael Redmond despre asta.
Iulian Lungu

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: Unealta de invatat deschideri AlphaGo Teach

Postby Dan.A » Wed Dec 27, 2017 12:48 pm

Se pare ca deja incepe sa influenteze deschiderile in turnee de pro.

Dupa ce a castigat al 5 lea titlu international si anume 1st Xinao Cup (o cupa noua) Ke Jie a dat un interviu care poate fi gasit la acest link:
http://sports.sina.com.cn/go/2017-12-26 ... 4407.shtml

Cand a fost intrebat printre altele de ce nu a jucat o mutare la 3-3 in ultima partida el a raspuns ca este din cauza "uneltei publicate de AlphaGo". In linii mari oponentul sau a invatat o gramada de variatii in deschidere si i-a dat batai de cap si de aceea a decis sa devieze de la directia propusa de AlphaGo.

Inainte de publicare se credea in fata "plutonului" in materie de deschideri dar odata cu publicarea uneltei se pare ca s-a micsorat enorm diferenta intre profesionisti (in deschidere).
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Return to “GO-ul si IT-ul/AI-ul”