Leela - software bazat pe retele neurale

MihaiL
Rang: 2d

Leela - software bazat pe retele neurale

Postby MihaiL » Mon Oct 17, 2016 9:04 pm

Ii multumesc lui Liviu Oprisan ca mi-a semnalat un soft foarte interesant: Leela 0.7.0.

https://www.sjeng.org/leela.html

Construit ca un frate mult mai mic (dar free) a lui Alpha GO, bazat tot pe retele neurale, are forta de 4d (care pe mine m-a convins :) ) si e un adversar si un profesor interesant.

Am analizat cu el de exemplu partida mea cu Ionut Arsinoaia si mi-a revelat cateva idei foarte interesante, ca si evaluari corecte ale propriilor greseli.

Vi-l recomand si voua.

*LATER EDIT* La momentul scrierii acestor randuri am pus pe Leela sa analizeze partida Mi Yuting - Ke Jie din finala unei cupe chinezesti (Quzhou-Lanke), recent desfasurata. Pana acum a "ghicit" (in sensul ca le-a acordat scorurile cele mai mari) toate muitarile ambilor, cu 2-3 exceptii. Scary... :)

MihaiL

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Re: Leela - software bazat pe retele neurale

Postby Admin » Mon Oct 17, 2016 10:10 pm

Abia astept sa-l testez. Multumim pentru descoperire.
Iulian Lungu

Dan.A
Rang: 3Kyu

Postby Dan.A » Tue Oct 18, 2016 1:08 pm

Intradevar este cel mai bun "robot" free. De crescut creste incet (in 4 luni juma de piatra , de' resurse limitate) da sigur. Cu cat ii dai mi mult timp de gandire cu atat joaca mai bine (pana la un punct)

Foloseste numaratoare chineza deci caz ca la final nu evalueaza corect un grup se poate da inapoi si juca in teritoriu (nu afecteaza scorul) pana evalueaza corect.

La final in faza de pas pas trebuie din cand in cand rabdare ca mai joaca in teritoriu propriu sau al tau pana e sigur ca nu mai are ce face si ori da resign ori pas si score. Caz ca evaluarea e gresita in loc de ok se poate da cancel si juca in continuare pana cand realizeaza care e var corecta de evaluare.

Probleme legate de joc le are cam la fel, ca fratii lui mai mari comerciali ( Zen si CrazyStone). Adica la un semeai mare are probleme cu numararea corecta a libertatilor (mi sa intamplat mai ales cand sunt libertati pe colt sau la libertati in Ko.)

Probleme tehnice: E posibil la laptopuri cu 2 placi grafice (una integrated si alta high performace) sa aibe probleme in a o detecta pe cea mai buna si at sa nu mearga versiunea accelerata Gpu si atunci trebuie fortat sa o selecteze pe cea mai buna.

Functia de analiza nu am testat-o inca.

P.S. Ca fapt divers ultima versiune Zen (necomerciala) a ajuns "cam" la nivelul AlphaGo ver care l-a batut pe Fan Hui.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Dan.A

Postby Dan.A » Fri Nov 18, 2016 11:36 pm

Pentru cine e interesat pe 2016-11-17 Leela a ajuns la ver 0.8.0 si 5D pe KGS.

MihaiL

Leela 0.9.0

Postby MihaiL » Sun Feb 19, 2017 7:57 pm

Dan.A wrote:Pentru cine e interesat pe 2016-11-17 Leela a ajuns la ver 0.8.0 si 5D pe KGS.

Pentru cei interesati a aparut Leela 0.9.0: https://www.sjeng.org/leela.html
Cotata 8 dan pe KGS !

Enjoy !

Dan.A

Asistent de analiza pentru programele de go

Postby Dan.A » Sun Mar 19, 2017 7:47 pm

A aparut pe piata un Asistent de analiza pentru programele de go gratis gen Leela.

La acest link puteti urmari proiectul : https://github.com/pnprog/goreviewpartner

Iar la acest link : http://ns1297.imingo.net/ puteti descarca, compilatia cu leela9 pentru windows.

In versiunile ulterioare exista o posibilitate sa fie compilat si Ray (cand cica va reusi sa-l compileze).

Mic Review: Practic functioneaza ca analizatorul din CrazyStone. Poti sai dai sa analizeze intreaga partida sau de la mutarea x la mutarea Y si ii setezi timpul de analiza pentru fiecare mutare.

Dupa ce analizeaza creeaza un fisier separat unde iti arata mutarile din partida si mutarile recomandate de robot (momentan Leela 0.9) fara variatii.

P.S. Abea astept imbunatatiri.

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Postby Admin » Fri Mar 24, 2017 10:12 pm

Un program foarte, foarte interesant!
L-am testat azi si am fost cu adevarat uimit de analiza facuta.
Va recomand si eu sa-l incercati .

Multimim Dan pentru informatiile extrem de folositoare pe care le postezi pe forum.
Iulian Lungu

MihaiL

Analizand partide cu Leela...

Postby MihaiL » Thu Apr 13, 2017 12:27 am

a semnalez posibilitatea de a pune pe Leela 0.9.0 (client considerat de tarie top amator) sa va analizeze in timp real un sgf oarecare (de ex o partida proprie).

Se foloseste programul Sabaki: http://sabaki.yichuanshen.de/
si versiunea Leela 0.9.0 GTP: https://sjeng.org/dl/Leela090GTP.zip
In Sabaki la File>Preferences>Engines>Add se da path catre folderul unde ati extras Leela GTP. Daca PC-ul poate se alege Leela090GTP_OpenCL.exe, daca nu Leela090GTP.exe
La arguments se scrie: --gtp (deci doi de minus si gtp).

Se deschide sgf-ul tinta.
De la Engine>Attach se alege Leela 0.9.0.
Se poate naviga prin sgf, prin tree-ul de variante si cand dorim ca Leela sa intervina (analizeze/mute) se da F5 (si ptr. alb si ptr.negru) si Leela se conformeaza. Se poate astfel analiza pas cu pas.
Cu exceptia lipsei momentane a unui timer si unele mici erori de grafica (pune uneori piesele stramb) este foarte util imho.

Uneori Leela decide mai greu (cum ziceam inca nu are versiune de timer), insa pare sa merite. (Eu i-am dat de ex sa analizeze ultima mea partida cu Vali Popa )

Din versiunea grafica a lui Leela (care e si cam uratica asa) e mult mai greu sa faci asta (mai ales sa revii pe arborele de variante - foarte bun in Sabaki imho) si sa o pui pe Leela sa analizeze pas cu pas pentru ambele culori.

Nu puteam sa tin asta doar pentru mine :D
Enjoy

PS Pentru jucat cu Leela alt pont: se poate incarca aceeasi versiune GTP a lui Leela in Drago (acolo exista ceas, cu byoyomi etc).
E foarte frumos d.p.d.v. estetic. L-as fi ales si pentru analiza insa genereaza la fiecare oprire a masinii un alt sgf.
Btw, in Sabaki se poate evident si salva sgf-ul cu comentariile lui Leela.

Dan.A

Leela 0.10.0 !

Postby Dan.A » Fri May 19, 2017 1:09 pm

Pentru cine mai e interesat, Leela a ajuns la ver: Leela 0.10.0 (2017-05-18). Se pare cu multe imbunatatiri.

MihaiL

Re: Leela 0.10.0 !

Postby MihaiL » Fri May 19, 2017 5:09 pm

Dan.A wrote:Pentru cine mai e interesat, Leela a ajuns la ver: Leela 0.10.0 (2017-05-18). Se pare cu multe imbunatatiri.

Eu cel putin sunt. Multumim !
Cred ca ti-e clar ca in clipa asta pe PC-ul meu Leela 0.9.0 joaca cu Leela 0.10.0 avand ca GUI Sabaki 0.30.3 (update aparut si asta proaspat: https://github.com/yishn/Sabaki/releases/tag/v0.30.3). Chiar o sa pun partida aici daca am rabdare sa se termine. Imi cam chinuie i5-ul... :D

Return to “GO-ul si IT-ul/AI-ul”