KaTrain

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: KaTrain

Postby Dan.A » Sat Aug 22, 2020 9:38 am

A apucat si eu sa ma joc nitzel cu programul.

Chiar arata ok.

Chiar asteptam un program unde se poate customiza stilul de joc in functie de rang.

- Inca e departe din punctul meu de vedere la primele testari dar e un inceput. (prea haotic)

- Alta problema e ca nus explicati prea bine parametri care pot fi modificati.

- Exista niste videouri cu tutoriale dar astea se concentreaza mai mult pe teaching si analiza de partida.

- Alt lucru interesant e graficul care da rang la mutari. Se pare ca pot face mutari si de 5-6D si de 14-16kyu.

Un lucru bun e ca poate updata ultimele networkuri.( cu 15, 20 , 40 blocks) Dar trebuie lasat "tunningul" daca se schimba networkul.

Ce ma distrat este ca toata lumea critica programul deoarece lipseste butonul de "resign".

Per ansamblu recomand. Este un program interesant si sper sa evolueze.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

MihaiL
Rang: 2d

Postby MihaiL » Sat Aug 29, 2020 9:25 pm

A aparut si versiunea 1.4.
O chestie ciudata: rulez pe el Kata Go 1.6.1 Open CL Win 64 cu o retea...X.
Aceeasi pe care o rulez in Sabaki (ultima versiune).
Cu tabla goala, KOMI setat 6.5, in Sabaki da 55% pentru negru, in Katrain 51% pentru alb.
Nu inteleg...

Cu Katrain 1.3.4, dar Katago 1.5.0 si aceeasi retea X (40x256, btw) dadea scorul corect. Bug ?

*LATER EDIT* am intrebat pe sanderland, programatorul, care mi-a raspuns:
51-53% for white is normal. If sabaki/leela are giving 56% for black, something is wrong there”.
No, is not! De-aia s-a ajuns si la 7.5 KOMI, pentru ca 6.5 dupa unele pareri nu era suficient, nu?
Si daca asa vede lucrurile, pacat de softul respectiv. Imho...
Oricum, nici nu a citit atent, ca eu nu-i vorbeam de Leela (care nu stie 6.5 KOMI, asta fiind marea problema a tuturor clonelor de Alpha...whatever), ci de Lizzie cu Katago incarcat si cu 6.5 KOMI. Mda...
Ma intreb insa in continuare cum se petrece asta, ca exe-ul si network-ul sunt aceleasi si ele fac toata treaba, Katrain e doar un simplu GUI (Graphic User Interface).

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Postby Admin » Fri Sep 04, 2020 7:05 am

As fi curios, Mihai, ce procent spune Sabaki ca are albul daca setezi komi de 7.5?
Iulian Lungu

Dan.A
Rang: 3Kyu

Postby Dan.A » Fri Sep 04, 2020 7:28 pm

In primul rand scuzati de intarziere dar .. (pandemia asta ma cam dat umpic peste cap).

Am gasit care este problema.

Intai am testat in lizzie si Sabaki si rezultatul este cam la fel:

- La 6.5 Komi ----> 55.6% pentru negru (doar sabaki)
- La 7.5 Komi ----> 59.6% pentru alb in Sabaki in jur de 59.2% pentru alb in lizzie

Acum am incercat KaTrain ambele versiuni si mi-a dat cam cum ia dat si lui Mihai

6.5 Komi ---->5.1% pentru alb in KaTrain 1.4 si 55.6% pentru negru in KaTrain 1.3.4

Apoi m-am uitat la setari si am observat ca , KaTrain 1.4 are ca default la Rules Japanese. Am schimbat in Chinese si "puf" da procentul corect pentru komi de 6.5 si 7.5. Am testat si cu Katrain 1.3.4 care are default Chinese si cand schimb in Japanese imi da 5.1% alb la 6.5 Komi.

Deci concluzie : - Indiferent ce Komi e folosit daca se schimba regulamentul se schimba si procentul (deci aici e posibil un bug)
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Return to “GO-ul si IT-ul/AI-ul”