ARBITRI

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: ARBITRI

Postby Dan.A » Wed Jul 26, 2017 9:39 pm

Pe moment am o singura intrebare, cu mai multe subintrebari. Vor veni si altele. :)

La punctul , "verifica plata taxelor pt jucatorul respectiv si pt clubul la care este afiliat" . Cum pot eu de exemplu sa verific acest lucru ? Am intrat pe siteul FRGO si nu gasesc acest gen de informatie momentan.

Legat de acelasi subiect. Caz ca nu exista un reprezentant FRGO la concurs, si reusesc sa pun mana pe lista cu platitori , cum indrum jucatorul care nu are taxa platita spre a si-o plati :

1. Plateste pe loc si anunt comisia de validare ca am luat acea taxa , 2. Il indrum sa plateasca in contul FRGO. 3. Sau exista si alte metode.

P.S. Daca veneam la mare se pare ca scapam ieftin. Banuiesc ca noile teste vor fi mai grele.:)
P.S.S Sper ca si ceilalti arbitri (macar cei care sunt acum oficial arbitri) sa contribuie la aceasta dezbatere.

"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

dr.Toma
Rang: 3d

Postby dr.Toma » Tue Aug 22, 2017 9:31 pm

Pentru lista cu jucatorii legitimati este un tabel XLS pe care-l rog pe Iulian Lungu sa-l posteze aici, pe forum, sau sa-l puna undeva in Google Drive si sa-i puna un link. Acest tabel va fi actualizat (sper) permanent pe masura ce lista se va completa si datele jucatorilor vor fi actualizate. Am adaugat si o coloana cu data de nastere, pt ca in functie de aceasta se stabileste si cuantumul vizei anuale (redusa pt cei sub 18 ani si peste 60 ani). Rog sa completati rubricile goale si sa corectati acolo unde apar neconcordante. Cred ca ar fi mai bine ca numai cateva persoane sa faca aceste completari, in functie de modul in care poate Iulian sa seteze drepturile de editare.

...Se pare ca NU reusesc sa pun fisierul aici. O sa-l trimit la Iulian Lungu pe un mail si-l rog pe el sa faca asa cum crede ca este mai bine.

PS- In atentia arbitrilor: ramane valabila cerinta de a trimite odata cu rezultatele de concurs si un tabel XLS cu numele, clubul si data nasterii participantilor. Se poate face si COPY- PASTE din fisierul XLS pe care sper sa-l pot furniza.

ISebastian
Rang: 2 kyu

Postby ISebastian » Wed Aug 23, 2017 10:03 am

Nu stiu daca e bine , Tomita , ca originalul , versiunea pe care se lucreaza sa fie aici ! Cred ca ideea ta initiala , de a-l pune pe google drive este mult mai buna ! In primul rand pentru actualizarea instantanee , nemaifiind nevoie de urcat mereu ultima versiune ... Pe google drive se pot seta mult mai usor diverse tipuri de acces . Sa nu mai zic ca fisierul va contine si link-uri catre date mai sensibile , care nu trebuie sa fie publice (gen copii dupa certificate de nastere si/sau carte de identitate) , in acest caz accesul trebuie sa fie limitat la cativa oficiali.
Dreptul de introducere de date trebuie limitat la maxim 2 persoane din motive evidente zic eu ...
Pentru verificarea taxelor platite de sportivi si cluburi pentru un concurs anume de catre arbitru , solutia care mi-a venit in minte este un script ceva la indemana arbitrilor pe care sa-l ruleze dupa ce termina inscrierea jucatorilor si salvarea fisierului xml si care sa verifice prin intermediul acestei evidente de pe google drive.In orice caz , sa pui in sarcina arbitrului sa verifice manual acest lucru in conditiile in care poti avea un concurs cu zeci de participanti nu mi se pare fezabil.Incerc sa creez acest instrument cat de repede ! Eventual si cu ajutorul altor oameni de pe aici care se pricep ;)

Dan.A

Postby Dan.A » Wed Aug 23, 2017 12:16 pm

Sunt de acord cu ideea de a pune pe google drive. Datele personale "sensibile" nu sunt de interes public, nici necesare pentru un arbitru de concurs.

Arbitru trebuie sa stie cine a platit si cine nu in linii mari. Pentru a nu primi in concurs pe cei care nu platesc sau a lua taxa de la cei care nu au platit dar intentioneaza sa plateasca.

Ideal ar fi ca informatia sa fie accesibila si pe siteul oficial FRGO. Acesta este in ceneral primul loc unde lumea se uita pentru informatii oficiale.

"O alta tema": Asta este legata de "Roboti". A devenit un subiect destul de discutat la nivel international despre posibilitatea de a trisa cu un astfel de program Sahul avand reguli destul de stricte in acest sens.

Pe mobil inca nu au ajuns foarte departe (2-3D reali) dar destul de avansati in special pentru jucatorii de Kyu. Ex: CrazyStone Lite (versiunea free ) cu care imi notez eu partidele (este un excelent program de notat) are in teorie 2D (practic 2kyu-1kyu daca esti umpic atent). Butonul de Hint e la un click distanta.

Nu cred ca trebuie luate masuri serioase momentan dar e de avut in vedere.

Pe net in schimb e o alta situatie. Deja multe programe gratis gen Leela (care va scoate o ver noua luna asta sau viitoare) au aj la limita intre amatori si pro.

O mica anecdota de la sah online. "Cum aflii daca cineva triseaza online?. Raspuns: Simplu atunci cand iti bate softul tau de Sah."

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Taxe anuale FRGo

Postby Admin » Fri Aug 25, 2017 1:37 pm

Salut,

Am pus si aici documentul excel. Deocamdata doar Tomitza are drept de editare pentru ca doar adresa lui de gmail o stiu.

Iulian Lungu

ISebastian
Rang: 2 kyu

Postby ISebastian » Fri Aug 25, 2017 2:10 pm

Pai cred ca in primul rand eu trebuie sa am drept de editare , din moment ce e intocmit de mine ... :)

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Postby Admin » Fri Aug 25, 2017 6:22 pm

Nicio problema. Am adaugat si adresa ta de email la cei cu drepturi de editare.
Iulian Lungu

dr.Toma

Postby dr.Toma » Tue Aug 29, 2017 2:23 pm

Adresa unde poate fi gasit fisierul on-line este:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... fb78#gid=0

Evident, acest fisier va fi in permanenta actualizat si corectat la nevoie. Deocamdata, drept de editare in acest fisier am eu si Seba.

Dupa cum se poate vedea, exista inca destule elemente care vor necesita completarea ulterioara. De aceea am cerut ca la fiecare concurs arbitrul sa-mi trimita si un fisier cu datele de nastere la toti jucatorii participanti. De acum incolo se poate face usor COPY-PASTE din acest tabel de pe net.

In caz ca exista neconcordante in acest tabel (sigur sunt, am marcat cu galben acolo unde am stiut sigur ca este corect) va rog sa ma ajutati sa corectam. Thx...

Dan.A

Postby Dan.A » Fri Feb 23, 2018 7:12 pm

Ca sa mai aibe si acest thread o mica activitate desi nu intereseaza mai pe nimeni voi posta si aici anuntul.:)

Nenea Gerlach a dat drumul versiunii 3.8 a celebrului program de parizare MacMahon.

Informatii suplimentare la acest link: http://www.cgerlach.de/go/macmahon.html

Nu am apucat sa ma uit prin el dar cel mai probabil il voi testa live si voi gasi lucruri noi la urmatorul rapid de club. Caz ca apuc sa-l testez mai devreme voi posta impresii.

dr.Toma

Postby dr.Toma » Tue Mar 06, 2018 7:25 pm

Am descarcat versiunea MM3.8, merge OK din ce mi s-a parut. Inca nu am apucat sa-l testez in conditii reale, dar nu cred ca ar fi probleme. Daca se gaseste vreo problema, as dori sa aflu si eu...

In plus, pentru arbitrii de la concursurile viitoare, exista acum un link pt tabelul cu jucatorii legitimati si care au taxa platita pentru anul in curs. ROG TOTI ARBITRII SA INTRE PE ACEST LINK SI DE ACOLO SA SELECTEZE JUCATORII CARE VOR JUCA IN CONCURSURILE PE CARE LE VOR ARBITRA DE AICI INAINTE. De asemenea va rog sa completati datele lipsa de la data nasterii si de la orasul de domiciliu. NU este greu, un simplu COPY-PASTE si se rezolva. Cand imi trimiteti tabelul de concurs pt EGD trimiteti-mi si tabelul XLS cu jucatorii respectivi cu datele completate si am eu grija mai departe.

Voi incerca sa tin acest tabel cat mai corect actualizat, cu ajutorul lui Seba. Macar acest tabel sa fie utilizat in timp real...

Era sa uit de link, scuze... Vedeti aici: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =266060873

Return to “Activitatea FRGo”