ARBITRI

dr.Toma
Rang: 3d

ARBITRI

Postby dr.Toma » Mon Jul 20, 2015 6:46 pm

Salutare, incepand cu Ad Gen de la Olimp, din iulie anul acesta, am preluat coordonarea comisiei de arbitri.

NU incep treaba pe teren viran, de asta s-au ocupat pe rand si Titi, si Jim, apoi Lucky Calota, asa ca as vrea sa mergem mai departe de unde am ramas. In esenta, pentru inceput, as vrea sa incep cu:
1. Lista cu arbitrii existenti si mai ales cu cei care inca mai sunt activi in domeniu. Sper sa o pot obtine cat mai repede.
2. Principiu de baza: fiecare concurs organizat de FRGO (si, de altfel, si oricare alt concurs) va avea desemnat un arbitru care sa raspunda de respectivul concurs. Eu am propus si un observator, dar pentru moment cred ca ar fi suficient si un arbitru adevarat. Evident, acest arbitru ar trebui sa primeasca si o indemnizatie (George Bordea are pe undeva baremele de arbitraj, il rog sa mi le dea si mie). De unde bani? Din taxe de concurs, din fonduri pt organizare, de unde or fi, dar voluntariatul asta impus ani la rand nu poate duce la nimic bun. In fine, daca eu decid sa NU iau banii pt arbitraj, asta este treaba mea, dar regula trebuie sa fie cu asigurarea indemnizatiei conform baremului legal.
3. Cat de curand intentionez sa initiez o serie de cursuri pt arbitri, de initiere si apoi de perfectionare. Un moment bun ar fi poate activitatea finala de la "Pierre de Coubertin", de ex. As dori sa stiu care sunt cei interesati de acest curs (George Chirila, de ex, deja mi-a cerut la mare sa nu-l uit, astept si pe ceilalti). In acest fel poate reusim sa uniformizam criteriile, sa invete toti cum se utilizeaza programele de arbitraj si sistemele de concurs si nu vor mai fi atatea discutii sterile si pe ton zbarlit...
4. In perspectiva, intentionez sa adun un corp de arbitri cu competenta cat mai mare, eventual impartiti pe categorii, dar neaparat ACTIVI si seriosi. Sper sa reusesc, si sper sa reusim asta impreuna.

PS- Fara a face valuri inutil, il invit in mod public la acest curs de arbitri si pe Marius Ion. Promit ca dupa asta nu va mai avea alergie la MacMahon. Si chiar sper sa devina unul din arbitrii pe care sa ne putem baza...

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: ARBITRI

Postby Dan.A » Mon Jul 20, 2015 11:44 pm

M-ar interesa si pe mine sa mai particip la niste cursuri de arbitraj. Ultimul la care am participat a fost cel tinut de Lucky.

Nu stiu cat de activ pot fi in general (pot incerca) dar, in mare la concursuri tinute in Bucuresti pot fi activ.

In legatura cu plata arbitrilor din cate stiu eu (cel putin asa am fost eu platit cand am arbitrat) sunt alocati bani de la minister (conform unui barem convenit cu ministerul) pentru concursurile oficiale care sunt organizate de federatie.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

dr.Toma

Postby dr.Toma » Tue Jul 21, 2015 5:36 pm

OK, am notat. Lista ramane deschisa...

Cand se intorc cei de la campionatele europene, vom putea sti mai bine cum si cand putem organiza aceste cursuri de arbitraj. In intentia mea ar fi sa nu fie numai un singur curs, ci o serie de astfel de cursuri, in masura in care vom putea. Si, evident, ma intereseaza si un feed-back cat mai obiectiv, nu neaparat un cor de aprobari (cat despre asta, nici o sansa...)

Ma intereseaza si impresiile celor care se intereseaza de arbitraj, referitoare la elementele care sunt mai putin cunoscute si care ar trebui aprofundate. Evident, intentionez si sa initiem o serie de discutii referitoare la concursurile care s-au organizat, la problemele care au aparut si la modul in care s-a incercat rezolvarea acestora. Deja o astfel de discutie (?!?...) are loc acum pe rgo :-)

daniel.cioata
Rang:

Postby daniel.cioata » Wed Jul 22, 2015 10:18 am

Poate ar trebui documentat si cum se configureaza si soft-ul care face parizarile pentru concursuri, asa s-ar rezolva o gramada de probleme legate de arbitraj.

ISebastian
Rang: 2 kyu

Postby ISebastian » Thu Jul 23, 2015 11:24 am

Considera-ma si pe mine inscris ! :)
dr.Toma wrote:OK, am notat. Lista ramane deschisa...

Cand se intorc cei de la campionatele europene, vom putea sti mai bine cum si cand putem organiza aceste cursuri de arbitraj. In intentia mea ar fi sa nu fie numai un singur curs, ci o serie de astfel de cursuri, in masura in care vom putea. Si, evident, ma intereseaza si un feed-back cat mai obiectiv, nu neaparat un cor de aprobari (cat despre asta, nici o sansa...)

Ma intereseaza si impresiile celor care se intereseaza de arbitraj, referitoare la elementele care sunt mai putin cunoscute si care ar trebui aprofundate. Evident, intentionez si sa initiem o serie de discutii referitoare la concursurile care s-au organizat, la problemele care au aparut si la modul in care s-a incercat rezolvarea acestora. Deja o astfel de discutie (?!?...) are loc acum pe rgo :-)

dr.Toma

Postby dr.Toma » Fri Jul 24, 2015 11:35 pm

daniel.cioata wrote:Poate ar trebui documentat si cum se configureaza si soft-ul care face parizarile pentru concursuri, asa s-ar rezolva o gramada de probleme legate de arbitraj.

Categoric, modul de utilizare pentru programele existente de arbitraj (mai exact MM, in diferitele lui variante si OpenGotha) cu indicatiile fiecaruia, cu calitatile si limitarile acestora, trebuie sa reprezinte elementul central al primului curs. Mai am cate ceva in plan, dar sa o luam usor, pas cu pas. Deja lista cu posibili amatori creste, desi nu asa de repede pe cat mi-as dori eu.

Alte propuneri? Chiar stiu toti de toate? Hmmmm....

Mihaela
Rang: 5k

Postby Mihaela » Sun Jul 26, 2015 10:32 am

Buna ziua,

La cursurile sustinute de Lucky, ne-am familiarizat cu Open Gotha, am facut cunostinta atat cu sistemul elvetian cat si cu McMahon si nu parea ceva infricosator de inutil, ba chiar Lucky ne-a facut ceva simulari ca sa intelegem mai bine setarile. Ma pot uita dupa cursuri, insa cred ca la orice curs initial va fi nevoie de o familiarizare cu sistemele existente precum si de practica. muuulta practica pentru ca atunci cand e de luat o decizie, arbitrul sa o poata justifica in fata oricui.

Una peste alta felicitari pentru intiativa si la cat mai multi cursanti!

P.S. La finalizarea cursurilor se va primi o diploma acreditata de FRGO? Ministerul are vreo conditie pentru cei care vor sustine cursurile sau pentru formatul/durata acestor cursuri?

O zi frumoasa!
Mihaela

Dan.A

Postby Dan.A » Mon Aug 10, 2015 1:16 pm

Am vazut ca la Congresul European de Go de anul asta in a doua saptamana a avut loc si un Worcshop de arbitraj. A fost cineva din "ai nostri" la acest eveniment ?

Dan.A

Postby Dan.A » Sun Mar 06, 2016 2:48 pm

ChristophGerlach tocmai a anuntat o versiune noua de MacMahon pe 03.03.2016. Detalii la acest link: http://www.cgerlach.de/go/macmahon.html

Iar la acest link: http://www.cgerlach.de/go/macmahon-changelog.html se pot vedea noutatile aduse.

Nu am apucat sa ma uit prin el ca abea am aflat de noua versiune. Sper sa-mi fac timp saptamana viitoare sa-l incerc.

dr.Toma

Postby dr.Toma » Mon Mar 14, 2016 5:23 pm

Cum este, ai reusit sa te uiti la programul cel nou? Sincer sa fiu, am stat la cotitura sa vad ce zici de el :-)

Chiar te rog, daca ai reusit sa te familiarizezi cu el, sa ne spui si noua ce are in plus, ce are diferit si ce scame mai ar fi in program. De altfel, l-as ruga si pe Viorel Arsinoaia sa ne mai spuna cate ceva despre ce a descoperit prin programul pe care l-a folosit si la concursuri mai mari, inclusiv la campionatul european de la Sibiu.

Oricum, sper ca la campionatul de veterani din ianuarie v-ati convins ca este bine sa NU se intervina in algoritm, chiar cu bune intentii, pe parcursul concursului, fara a sti la ce sa te astepti. Nu de alta, dar se poate modifica ierarhia finala...

Return to “Activitatea FRGo”