JUBANGO - EGD ?

MihaiL
Rang: 2d

JUBANGO - EGD ?

Postby MihaiL » Mon Feb 02, 2015 12:11 pm

Am si eu o intrebare pentru "federatie" (cei care se ocupa de EGD etc).
Sa presupunem ca doi jucatori, X si Y decid de comun acord sa joace impreuna un JUBANGO. Cu timp/ceas, in conditii de concurs, in public (adica nu la ei acasa pe coltul mesei).

Poate fi un astfel de meci raportat la EGD. In ce conditii, in ce clasa etc ?

Multumesc anticipat.

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: JUBANGO - EGD ?

Postby Dan.A » Mon Feb 02, 2015 12:40 pm

Desi nu fac parte din federatie pot sa-ti dau eu un raspuns pana vine unul oficial.Am vazut multe concursuri raportate la Egd formate din 2 jucatori jucand mai multe partide(in general finale) Poti sa dai la egd tournaments si sa sortezi dupa total players.

Daca imi amintesc bine si meciul tau cu Vatca (2 din 3) sa raportat.Cred ca orice partida desfasurata in conditii de concurs, cu ceas si avand un martor poate fi raportata. Iar clasa e data de timp (asta e singurul criteriu Egd).

P.S.Ideea e ca per global la un numar apropiat de victorii (sa zicem ca iese 5-5) jucatorul cotat mai sus va pierde multe puncte.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

viorel.arsinoaia
Rang: 2 dan

Postby viorel.arsinoaia » Mon Feb 02, 2015 4:06 pm

Eu cred ca ar trebui sa se poata trimite si un astfel de jubango "bine organizat".

Conditiile de clasa se refera in general la "well organized tournament recognized by EGF member" sau "casual or club tournament recognized by EGF member" si la timpii de joc.
Detaliile la http://europeangodatabase.eu/EGD/EGF_rating_system.php

daniug
Rang: 3d

Postby daniug » Mon Feb 09, 2015 12:11 am

Si eu ma gandisem la un moment dat la asa ceva. Probabil ca ar fi admisibil, mai ales ca vad multe turnee, chiar campionate nationale, decise in urma unor serii de baraj.
La noi, date fiind antecedentele in materie de furtisaguri(capitol la care pe romani probabil ca doar rusii ii mai intrec), probabil ca ar fi obligatoriu girul federatiei inaintea demararii unui asemenea demers.Altfel ne putem imagina cate mii de turnee(combinatii de 100 jucatori din Drobeta luati cate doi), vor aparea?!

Return to “Discutii generale”