Sugestii

Sectiune pentru stabilirea structurii forumului
lcorlan
Rang: 5 Dan

Sugestii

Postby lcorlan » Sun Jan 18, 2015 9:47 am

Pe langa ce s-au spus deja, as mai sugera la primul nivel in Forum:

Scena profesionista

Programe (computer) GO

Sub cele deja existente, poate la Turnee ar merita sa fie 3 subcategorii (Nationale, Europa, Mondiale)

Iulian, sunt suportate feature-uri precum:

1) poll-uri
2) votare (like)
3) taguri

Lucian Corlan

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Re: Sugestii

Postby Admin » Sun Jan 18, 2015 9:47 am

Salut Lucian,

Am notat sugestiile. O perioada le adunam pe toate si apoi vom decide structurarea lor.
Pool-uri exista, insa voturi (like) nu vad sa aiba. Despre tag-uri nu stiu ce sa zic... in ideea de cuvinte cheie pt. a face grupare?
Iulian Lungu

Admin
Site Admin

Postby Admin » Sun Jan 18, 2015 9:48 am

Avand in vedere ca se pot face relativ usor schimbari ulterioare de structura (daca va fi nevoie) am creat subforumurile propuse de tine. Am descoperit si cum se pot folosi tag-urile. Am facut un anunt general despre folosirea lor.
Multumesc pentru implicare.
Iulian Lungu

lcorlan
Rang: 5 Dan

Postby lcorlan » Sun Jan 18, 2015 9:48 am

Salut Iulian,

Ma gandeam la comportamentul de tag-uri in modul clasic: Tag-urile sunt o lista de cuvinte cheie, care pot fi folosite de utilizatori pentru a marca cu ele mesajele. Ulterior, selectand unul sau mai multe tag-uri se vor putea gasi toate mesajele care contin tag-ul / tag-urile (de exemplu "Gu Li" "san rei sei", "Samsung Cup", "FRGO" etc).
Daca este posibil acest comportament, cred ca pentru tag-uri ar trebui ca un grup de Admin sa le defineasca (intretina) si restul utilizatorilor doar sa le foloseasca. Pentru a preintampina situatii in care apar mai multe tag-uri pentru aceeasi entitate.

Dar este satisfacator si comportamentul pe care l-ai descris in anunt, odata ce utilizatori se vor obisnui cu el.

Feature-ul de poll il consider foarte important pentru comunitate. Poate cand ai timp, postezi un prim poll ca exemplu Smile

Mi se pare ca forumul actual este foarte usor de folosit si bogat in functionalitate. In functie de ce suporta si platforma, putem sa mai luam idei de la Life in 19X19 (http://www.lifein19x19.com/forum/).

Lucian

kirugoro
Rang: 5k

Like-uri

Postby kirugoro » Thu Feb 12, 2015 9:01 pm

Fiindca toata lumea s-a obisnuit cu like-urile, cred ca ar fi util sa se poata da like la fiecare post, la fel ca pe FB. De multe ori simtim nevoia sa transmitem ca suntem perfect de acord cu un anumit post si uneori raspundem ceva de gen "Excelent!". Numai ca o facem cu moderatie, ca sa nu transformam forumul intr-o "excelenta" varza. Asa ceva exista implementat, de exemplu, pe forumul www.barcaholic.ro si imi place la nebunie: de multe ori, pe alte forumuri ma surprind vrand sa dau like si... nu-l gasesc.

Adina
Rang: 7k

Postby Adina » Fri Oct 09, 2015 2:13 pm

Salut :)

Eu as avea o propunere si anume ca postarile sa nu apara doar dupa ce sunt citite de moderatori, ci imediat dupa postare. Desigur daca nu respecta regulile, sunt jignitoare etc sa poata sa fie inlaturate de administratori ulterior. De asemenea daca cineva posteaza ceva inafara regulilor de 2 ori sa devina utilizator a carui postari sa fie verificate inainte de postare.

Motivul pt propunerea mea este faptul ca, consider ca e dificila sau cel putin foarte lenta o discutie in cadrul forumului si cred ca in viitor ar fi util sa putem avea o discutie poate chiar in timp real pe forum, daca nu cel putin una care sa se poata desfasura intr-un ritm mai alert. Un exemplu in care ar fi util acest lucru: o dezbatere pe o anumita problema, iar prin postarea imediata solutia ar putea fi gasita mai devreme.

Admin
Site Admin

Postby Admin » Fri Oct 09, 2015 2:44 pm

Buna Adina,

Avem o regula ca primele 3 postari ale oricarui membru sa fie mai intai aprobate. Dupa asta, postarile viitoare vor fi publicate fara a mai trebui sa treaca prin aprobare din partea moderatorilor. Tu tocmai ai iesit de sub incidenta regulii :) Spor
Iulian Lungu

Adina
Rang: 7k

Postby Adina » Sun Oct 11, 2015 12:51 pm

Am inteles... multumesc de clarificare!
Atunci ma bucur desigur. :)

kirugoro
Rang: 5k

Cei ce nu mai sunt printre noi

Postby kirugoro » Sat Jul 30, 2016 8:55 am

Cred ca ar trebui creat un topic separat pentru cei ce nu mai sunt printre noi, pentru a da posibilitatea celor ce i-au cunoscut sa-si descarce sufletul sau sa ii cinsteasca asa cum se cuvine.

Admin
Site Admin

Postby Admin » Sat Jul 30, 2016 9:34 am

Salut Kiru, ai dreptate. Ne dai te rog o propunere pentru denumire? De la tine intotdeauna "suna" potrivit.
Iulian Lungu

Return to “Propuneri si solutii”