Lee Sedol urmeaza sa lanseze o versiune blockchain a jocului de Go

Informeaza comunitatea despre evenimente si alte lucruri de interes general, altele decat concursuri
Admin
Site Admin
Rang: 1d

Lee Sedol urmeaza sa lanseze o versiune blockchain a jocului de Go

Postby Admin » Sat Jul 14, 2018 11:02 am

Numit GoBlock, acesta va functiona ca o liga profesionista globala in Coreea de Sud, Japonia si China.

In plus, Lee Sedol planuieste sa creeze un sistem de recompensare bine echilibrat astfel incat toti participantii sa castige.
Mai mult, GoBlock va avea si ligi de amatori si va furniza antrenori pentru pentru jucatorii amatori. Va exista si o forma de comercializare pentru partidele notate. Pentru a realiza acest lucru, GoBlock va emite token-uri pentru a sustine ligile, jucatorii de Go si partidele notate.

"Crearea unui ecosistem de joc descentralizat pentru Go este una dintre misiunile cheie ale proiectului", a declarat Lee Sedol.

Mai multe detalii

Iulian Lungu

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: Lee Sedol urmeaza sa lanseze o versiune blockchain a jocului de Go

Postby Dan.A » Sun Jul 15, 2018 3:57 pm

Din cate imi amintesc a mai incercat sa faca un proiect similar (nu foarte dar similar) in trecut. A facut si un concurs de promovare.

Sper ca de data asta sa-i iasa mai bine.

Apropo , poate sa-mi explice si mie cineva ce este "blockchain" sau sa ma indrume la un link ok , ca tot ce gasesc sunt explicatii complicate.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

MihaiL
Rang: 2d

Postby MihaiL » Mon Jul 16, 2018 7:59 am

Dan.A wrote: Apropo , poate sa-mi explice si mie cineva ce este "blockchain" sau sa ma indrume la un link ok , ca tot ce gasesc sunt explicatii complicate.

Inseamna ca suntem doi... :D

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Postby Admin » Mon Jul 16, 2018 12:53 pm

Nu ma numar nici eu printre cunoscatorii fenomenului dar articolul asta pare sa fie un bun inceput: https://steemit.com/not/@bogdan95/ce-este-blockchain

As sumariza spunand ca blockchain ar transparentiza tot fluxul de bani in sistem facand imposibil accesul la "resursele" sistemului fara a plati.
Iulian Lungu

Return to “Anunturi”