Cei plecati dintre noi

Informeaza comunitatea despre evenimente si alte lucruri de interes general, altele decat concursuri
Dan.A
Rang: 3Kyu

Cei plecati dintre noi

Postby Dan.A » Thu Aug 13, 2015 2:02 pm

Pentru cei care nu au, sau nu citesc RGO, din varii motive, Sorin Gherman ne-a anuntat cu mare tristete moartea lui Liviu Nuteanu.

"O veste trista: s-a ​stins din viata pe 10 august Liviu Nuteanu.

Liviu a fost unul dintre primii jucatori de Go din Bucuresti pe care i-am intilnit la clubul Preoteasa, la mijlocul anilor 80, pasiunea sa pentru joc a continuat toti acesti ani, fiind activ pina foarte de curind.
​"

Eu personal nu l-am cunoscut, doar l-am vazut la niste concursuri si am auzit multe de la altii despre el. Odihneasca-se in pace.

"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Dan Cucu

Postby Admin » Sat Jul 30, 2016 11:19 am

Cu mare tristete va anuntam ca Dan Cucu nu mai este printre noi.

A fost preşedintele Clubului de Go din Iaşi, a iubit enorm Go-ul,
s-a implicat puternic în ultimii 10 ani în revigorarea mişcării de
Go în oraşul nostru şi în atragerea copiilor către joc, a organizat
Cupa Iaşiului la GO 2010-2012.

Dumnezeu să-l odihnească!

Mesaj postat pe rgo de catre Valentin Ispir
Iulian Lungu

MihaiL
Rang: 2d

Radu Baciu, Gelu Chita

Postby MihaiL » Sat Jul 30, 2016 12:00 pm

Dintre jucatorii de GO plecati dintre noi ii reamintesc, cu tristete si pe:

- Radu Baciu 4 dan, "parintele GO-ului romanesc" as spune, despre care s-au spus si scris multe si in memoria caruia jucam cu totii de, iata, 7 ani Marele Premiu ce-i poarta numele, organizat de colegii mei de la Clubul GoVest Oradea (pentru care le multumesc).
Mi-a fost profesor si prieten si de cate ori intru in clubul ce-i poarta numele (CSRB) imi amintesc de munca sa dezinteresata pentru cresterea noastra ca jucatori (si, as zice, ca oameni) si pentru GO-ul romanesc.

- Gelu Chita 1 dan, care ne-a parasit la scurt timp dupa Radu si de care cei vechi ne mai aducem fara indoiala aminte (unul dintre primii danisti bucuresteni, care locuia in Germania). Imi amintesc de Gelu explicand nereusita romanilor in multe situatii prin prostul obicei de a lucra improvizat si de mantuiala (doctrina paguboasa a lui "merge si asa"). El era opusul, si in GO si in viata.

Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti cei pierduti de mica noastra comunitate !

kirugoro
Rang: 5k

Viorel Arsinoaia

Postby kirugoro » Mon Oct 24, 2016 3:13 pm

O veste incredibila venita de la Timisoara: in urma unui accident de masina, Viorel Arsinoaia ne-a parasit. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Admin
Site Admin
Rang: 1d

Re: Viorel Arsinoaia

Postby Admin » Tue Oct 25, 2016 11:53 am

Imi pare foarte rau sa aflu asta :(
Asa cum l-am cunoscut eu era un om devotat, serios si pe care puteai sa pui baza cand era nevoie.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Iulian Lungu

Return to “Anunturi”