Trofeul Shodan

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: Trofeul Shodan

Postby Dan.A » Wed Feb 17, 2021 11:02 am

Destul de trist cum a ajuns acest concurs de-a lungul timpului.

De la anuntat si pregatit cu 6 luni inainte la anuntat cu 5 zile inainte si tinut pe net :(:(

Chiar sunt curios dece se mai tine.

Iar in legatura cu "anti-cheating" la nivel de 3-4k 1D 2D (desi nu cred ca cineva , va recurge la acest gen de metode) se poate folosi un robot amarat de mobil (sau un alt monitor nefilmat) calibrat la 1D-2D(dintr-un robot de top) si sansa de a fi prins e aproape de 0 pentru ca marja de eroare fata de mutarea "perfecta" e extrem de mare fata de nivel Dan superior.

Oricum succes participantilor si sper ca Danistul care devine sa poata sa-si sustina rangul si la tabla.

EDIT: Mi sa atras atentia ca era trecut in calendarul competitional. Dar daca apesi pe link te trece la prima pagina.
Nu e foarte vizibil si e greu de gasit.
- Asta tot nu scuza ideea ca un concurs (chipurile important) ar trebui anuntat mai din timp.
- Ar fi mult mai util ca acest calendar sa fie pus cum e la acest link: https://www.eurogofed.org/ Usor de vazut si de parcurs.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Dan.A
Rang: 3Kyu

Re: Trofeul Shodan

Postby Dan.A » Sun Feb 28, 2021 7:11 pm

Acest turneu sa terminat azi cu partida decisiva intre Robert Andrei Grosu si Stefan Adrian Rotarita.

Partida a fost castigata de Stefan Rotarita care a devenit Shodan. Felicitari.

L-am urmarit mai de demult pe Stefan si cred ca e un copil care promite.

Datorita faptului ca nu exista vre-un site oficial si nu gasesc clasamentul pe nicaieri voi posta link-ul de la EGD: https://www.europeangodatabase.eu/EGD/T ... y=T210220B

Legat de concurs :

1. Tot cred ca limita ar trebui sa fie de la max 3k-1d. Dupa cum sa vazut si in trecut cei peste 3K sunt can doar de filler.
Cand am inceput la drum cu Shodanul multi din care au girat trecerea la 4k limita voiau chiar mai strict adica 2k-1k.

2. Imi place ideea cu Knock-out (fie simplu fie dublu) Daca vrei sa fi Danist tre sa bati tot indiferent cu cine esti parizat.

3. Legat de participare. Cred ca partrea cu Online a indepartat multi potentiali participanti.
Alt lucru. Stiu ca noi pe la inceputuri anuntam cu cateva luni inainte (chiar daca e in calendar, lumea uita si tre sa le mai amintesti) si dadeam mail sau telefon la cam toate personele care se incadrau in criterii (in general jucatorul de go e comod) si tot n-am reusit sa strangem mai mult de 16 (numar care a scazut de la an la an)

In incheiere sper ca la anul sa se poata tine la tabla si anuntat mai din timp ca lumea sa aibe timp sa se inscrie sa-si plateasca taxe etc. (poate chiar un site dedicat pentru inscrieri) Eu de ex, desi as vrea sa ma reapuc de joc nu agreez jocul online.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Return to “Nationale”