Concursuri fantoma transmise la EGD

Sectiune dedicata informatiilor legate de jucatorii activi
kostel
Rang: 5k

Postare disparuta.

Postby kostel » Thu Jan 29, 2015 9:01 pm

Pe 27 am trimis acest mesaj ca raspuns a explicatiei lungi trimisa de Marius.

Intimplator vad ca a disparut. Tot intimplator jumatate a ramas salvata in draft.
O retrimit.

Marius tu ai dreptate.
Si iti multumesc pentru mesajul detaliat care m-a mai lamurit in problema zilei.
Si cu siguranta sint locuri unde eu nu am dreptate. niciodata nu am pretins ca eu le stiu pe toate.

Dar uneori am senzatia ca stiu cite un lucru. Poate ca ma insel si atunci cer si parerea altora. Si pentru ca pare ca te-am suparat, ceea ce nu mi-a fost in intentie,stiind ca esti un om care se zbate, voi incerca sa iti explic. Mi s-a nazarit mie ca noi comunitatea asta a jucatorilor de Go sintem ca orice alta comunitate un organism viu, si comparativ pot spun ca circuitul financiar e cel sanguin, iar comunicarea circuitul nervos. Daca aceasta comunicare nu functioneaza organismul e paralizat. Daca functioneaza, dar functioneaza prost nu mai e paralizat, ci doar paraplegic. Evident mai exista alte trepte dar nu ma adincesc.

Acum cred ca e momentul sa ma prezint. Credeam ca ma stii, am mai schimbat o serie de emailuri anul trecut, dar pt ca nu am gasit inca unde sa imi completez profilul pe acest forum, si pentru ca am fost delasator si am aminat apoi uitat, e de inteles sa nu faci legatura intre kostel, si alt costel care s-a pierdut in avalansa de nume pe care le-ai intilnit in ultimul an.

Deci sint Costel Pintilie, si in materie de comunicare in comunitate am inceput acum 25 de ani cind primeam scrisori sau telefoane de la Frgo de atunci si apoi ii contactam pe cei din club.

Am continuat cu o prezentare succinta a activitatii mele de membru al acestei comunitati.
Nu mai retin ce altceva am mai scris, dar oricum era pe ideea explicarii"agresivitatii" mele.
Nu ma mai chinui sa refac, poate apare cumva mesajul pierdut.
Voi mai puncta doar e chestie.
Eu nu voi mai iesi din Galati, nu voi mai da ochii cu cei de afara deci putea pur si simplu sa nu imi pese, sa nu simt nimic.
Dar stiu ca Marius Codrin si ceilalti ca ei, plus copii antrenati de ei vor privi in ochi pe cei de afara, si in spatele acelor ochi poate va trece fugar gindul "asta este din aia care falsifica rezultate" Si ma doare pentru ei. Daca nu am dreptate, injurati-ma. nu ma supar. Promit :)
Last edited by kostel on Fri Jan 30, 2015 7:04 pm, edited 1 time in total.

viorel.arsinoaia
Rang: 2 dan

Re: Concursuri fantoma transmise la EGD

Postby viorel.arsinoaia » Fri Jan 30, 2015 1:44 pm

Reamintesc procedura normala, nescrisa dar logica:

"Situatia se rezolva foarte simplu: se ia o hotarare, care dintre concursuri trebuie sterse, si se trimite un email la Aldo Podavini de catre unul dintre oficiali - fie unul dintre cei 2 desemnati sa incarce concursurile romanesti la EGD (de preferat) fie chiar de catre conducerea FRGo.
Ce e mai greu este sa se hotarasca care anume concursuri sa fie sterse, restul e simplu. Iar FRGO are o structura ierarhica (comisie de specialitate si birouri) si trebuie sa poata lua o decizie."

Exista si un birou executiv, nu? Deasupra subcomisiei sesizate exista si o comisie, nu?
Daca niciuna din cele patru nu poate lua o decizie atunci concursurile nu se sterg.
Nu cred ca daca nu se gasesc dovezi impotriva ta si judecatorul nu poate hotari ca esti vinovat, atunci esti condamnat la inchisoare asa cum a cerut procurorul.

A cere EGF sau EGD sa investigheze cazul si sa ia masuri mi se pare total nefezabil pentru ca ele nu au puterea sa o faca. In cel mai bun caz se poate ajunge unde s-a ajuns acum, in sensul ca stergerea tuturor concursurilor (majoritatea reale) ar putea presa si grabi decizia FRGo. Dar EGF si EGD nu pot face mai mult de atat.
Pana la urma este vorba de un caz izolat si despre o persoana, sa zicem ... mai speciala.

Puneti-va va rog in locul lui Aldo Podavini, care are de a face nu numai cu noi ci cu zeci si zeci de alte situatii, nu cred ca asteapta sa-i scriem toti cei interesati, unii ca s-a jucat altii ca nu. Banuiesc ca asteapta un singur email cu o singura lista.

Popic
Rang: 7d

Postby Popic » Sat Jan 31, 2015 12:03 am

Eu inteleg, ca in afara de problema Drobeta, totusi Toma trimite rezultatele desi din experienta lui stie ca nu sint in regula. De ce?

marius

Postby marius » Sat Jan 31, 2015 12:32 am

Aceasta postare a fost retrasa de pe forum la solicitarea autorului.
Last edited by marius on Fri Feb 06, 2015 1:36 pm, edited 1 time in total.

marius

Postby marius » Sat Jan 31, 2015 12:50 am

marius

Postby marius » Sat Jan 31, 2015 2:43 pm

Dan.A
Rang: 3Kyu

Postby Dan.A » Sat Jan 31, 2015 3:26 pm

as fi interesat ca macar unul dintre cei care afirma ca acele concursuri raportate la sfirsitul anului trecut la Drobeta au fost corecte sa-mi explice cum se face ca George Bordea a fost prezent, in exact aceleasi zile, la semifinala desfasurata la Drobeta.

Din cate observ eu si daca cineva observa altfel poate sa ma contrazica si imi cer scuze imediat , data pentru semifinala de la bucuresti e trecuta pe 22 noiembrie iar data pentru semifinala de la Drobeta e trecuta pe 29 Noiembrie. Dat fiind ca aceste concursuri se afla in arhiva postate pe siteul Frgo sunt datele desfasurarii concursurilor.

La egd daca ne uitam este acelas lucru "T141122E 2014-11-22 Romanian Cup Semifinal - CSRB Bucuresti RO A 5 10 viorel.arsinoaia", T141129I 2014-11-29 Turnu Severin - Romanian Cup Semifinal Drobeta Turnu Severin RO C 5 14 Iulian Toma (dr.Toma)" sunt raportate la date diferite.

Nu incerc sa apar pe nimeni aci pentru ca nu am de unde sa stiu daca semifinala de la Drobeta sa desfasurat sau nu.:| dar din datele de mai sus in teorie macar Domnul Bordea putea sa participe la amandoua fiind desfasurate in weekenduri diferite.

Nu, sincer, chiar mai vrea cineva si alte dovezi??

In acest subiect si doar in acest subiect legat de semifinale as vrea mai multe dovezi. In caz ca se dovedeste ca nu sa desfasurat nu mai am nimic de obiectat. :|
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

marius

Postby marius » Sat Jan 31, 2015 3:47 pm

marius

Postby marius » Sat Jan 31, 2015 4:06 pm

Dan.A
Rang: 3Kyu

Postby Dan.A » Sat Jan 31, 2015 4:08 pm

Apoi, poti sa-mi mai indici si mie o singura semifinala de CR, desfasurata in conditiile actualului regulament, care sa includa printre participanti macar un singur jucator mai slab de 8 kyu? La "semifinala fantoma" au raportati 8 (opt!).

http://www.europeangodatabase.eu/EGD/To ... y=T121103E la cluj iar in finala nu sa dus nici unul T121201I Este vorba de semifinala si finala CR din 2012.
"There are times when the only choices you have left are the bad ones."

Return to “Clasificare si ranguri”